Χρυσές Σφαίρες 2021: Αυτές είναι οι υποψηφιότητες, με Nomadland, Mank και Sacha Baron Cohen να κυριαρχούν

Και με το Netflix να κάνει κουμάντο στον συνολικό αριθμό υποψηφιοτήτων

THE NERDSTREAM

4 Φεβρουαρίου 2021

Μετά από μια χρονιά που δεν έμοιαζε με καμία άλλη, η κυνηγετική περίοδος των κινηματογραφικών και τηλεοπτικών βραβείων επίσης αναμένεται να μη μοιάζει με τις υπόλοιπες. Λογικό δεν είναι; Η κούρσα των μεγάλων βραβείων λοιπόν ξεκίνησε χτες, μιας κι οι Χρυσές Σφαίρες του 2021 ανακοίνωσαν τις υποψηφιότητές τους.

Με βάση τη συνολική εικόνα, οι ταινίες που αναμένεται να κυριαρχήσουν, είναι το Mank του David Fincher (6 υποψηφιότητες), το Nomadland της Chloe Zhao (4 υποψηφιότητες) και το Promising Young Woman της Emerald Fennell (4 υποψηφιότητες). Σε επίπεδο ατομικών βραβείων, από την άλλη, ο Sacha Baron Cohen μοιάζει ο μεγάλος κερδισμένος, παίζοντας μπάλα ταυτόχρονα με το Borat Subsequent Film και το The Trial of the Chicago 7.

Στα τηλεοπτικά πράγματα είχαμε γενικά αναμενόμενες υποψηφιότητες για κυριλέ σειρές σαν το The Crown και το The Queen’s Gambit, αλλά γελάμε εντελώς με την υποψηφιότητα του Emily in Paris στην τελική πεντάδα καλύτερης κωμικής σειράς. Χαιρόμαστε πάντως για την παρουσία του Small Axe στις υποψηφιότητες, παρόλο που πόνεσε το παντελές σνομπάρισμα του I May Destroy You. Ακόμα πιο ηχηρές βέβαια είναι οι κινηματογραφικές απουσίες των Christopher Nolan και Spike Lee για τα Tenet και Da 5 Bloods αντίστοιχα.

Δείτε παρακάτω όλες τις υποψηφιότητες και αναμείνατε μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου για την βράβευση:

TELEVISION
Best Performance by an Actor in a Television Series — Musical or Comedy
Don Cheadle – “Black Monday”
Nicholas Hoult – “The Great”
Eugene Levy – “Schitt’s Creek”
Jason Sudekis – “Ted Lasso”
Ramy Youssef – “Ramy”
Best Performance by an Actress in a Television Series — Musical or Comedy
Lily Collins – “Emily in Paris”
Kaley Cuoco – “The Flight Attendant”
Elle Fanning – “The Great”
Jane Levy – “Zoey’s Extraordinary Playlist”
Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek”
Best Performance by an Actor in a Television Series — Drama
Jason Bateman – “Ozark”
Josh O’Connor – “The Crown”
Bob Odenkirk – “Better Call Saul”
Al Pacino – “Hunters”
Matthew Rhys – “Perry Mason”
Best Performance by an Actress in a Television Series — Drama
Olivia Colman – “The Crown”
Jodie Comer – “Killing Eve”
Emma Corrin – “The Crown”
Laura Linney – “Ozark”
Sarah Paulson – “Ratched”
Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Bryan Cranston – “Your Honor”
Jeff Daniels – “The Comey Rule”
Hugh Grant – “The Undoing”
Mark Ruffalo – “I Know This Much is True”
Ethan Hawke – “The Good Lord Bird”
Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Cate Blanchett – “Mrs. America”
Daisy Edgar-Jones – “Normal People”
Shira Haas – “Unorthodox”
Nicole Kidman – “The Undoing”
Anya Taylor-Joy – “The Queen’s Gambit”
Best Television Series Drama
“The Crown”
“Lovecraft Country”
“The Mandalorian”
“Ozark”
“Ratched”
Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television
“Normal People”
“The Queen’s Gambit”
“Small Axe”
“The Undoing”
“Unorthodox”
Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
Helena Bonham Carter – “The Crown”
Julia Garner – “Ozark”
Annie Murphy – “Schitt’s Creek”
Cynthia Nixon – “Ratched”
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
John Boyega – “Small Axe”
Brendan Gleeson – “The Comey Rule”
Daniel Levy – “Schitt’s Creek”
Jim Parsons – “Hollywood”
Donald Southerland – “The Undoing”
Best Television Series — Musical or Comedy
“Emily in Paris”
“The Flight Attendant”
“Schitt’s Creek”
“The Great”
“Ted Lasso”
FILM
Best Motion Picture — Musical or Comedy
“Borat Subsequent Moviefilm”
“Hamilton”
“Music”
“Palm Springs”
“The Prom”
Best Motion Picture — Drama
“The Father”
“Mank”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“The Trial of the Chicago 7”
Best Motion Picture — Foreign Language
“Another Round,” Denmark
“La Llorona,” Guatamela/France
“The Life Ahead,” Italy
“Minari,” USA
“Two of Us,” France/USA
Best Screenplay — Motion Picture
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Jack Fincher – “Mank”
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Florian Zeller, Christopher Hampton – “The Father”
Chloe Zhao – “Nomadland”
Best Original Song — Motion Picture
“Fight for You” – “Judas and the Black Messiah”
“Hear My Voice” – “The Trial of the Chicago 7”
“IO SI (Seen)” – “The Life Ahead”
“Speak Now” – “One Night in Miami”
“Tigers & Tweed” – “The United States vs. Billie Holiday”
Best Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”
Daniel Kaluuya – “Judas and the Black Messiah”
Jared Leto – “The Little Things”
Bill Murray – “On the Rocks”
Leslie Odom, Jr. – “One Night in Miami”
Best Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture
Glenn Close – “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman – “The Father”
Jodie Foster – “The Mauritanian”
Amanda Seyfried – “Mank”
Helena Zengel – “News of the World”
Best Actor in a Motion Picture — Musical or Comedy
Sacha Baron Cohen – “Borat Subsequent Moviefilm”
James Corden – “The Prom”
Lin-Manuel Miranda – “Hamilton”
Dev Patel – “The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg – “Palm Springs”
Best Motion Picture — Animated
“The Croods: A New Age”
“Onward”
“Over the Moon”
“Soul”
“Wolfwalkers”
Best Actor in a Motion Picture — Drama
Chadwick Boseman, – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Riz Ahmed – “The Sound of Metal”
Anthony Hopkins – “The Father”
Gary Oldman – “Mank”
Tahar Rahim – “The Mauritanian”
Best Actress in a Motion Picture — Drama
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Andra Day – “The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby – “Pieces of a Woman”
Frances McDormand – “Nomadland”
Carey Mulligan – “Promising Young Woman
Best Actress in a Motion Picture — Musical or Comedy
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”
Kate Hudson – “Music”
Michelle Pfeiffer – “French Exit”
Rosamund Pike – “I Care A Lot”
Anya Taylor-Joy – “Emma”
Best Actor in a Motion Picture — Musical or Comedy
Sacha Baron Cohen – “Borat Subsequent Moviefilm”
James Corden – “The Prom”
Lin-Manuel Miranda – “Hamilton”
Dev Patel – “The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg – “Palm Springs”
Best Director — Motion Picture
David Fincher – “Mank”
Regina King – “One Night in Miami”
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Chloe Zhao – “Nomadland”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Best Original Score
“The Midnight Sky”
“Tenet”
“News of the World”
“Mank”

Best of internet