Σε ΠΑΟΚ mode ο Άρης κέρασε reality check τον συμπολίτη και τον έριξε από την κορυφή

Με τον ΠΑΟΚ είναι αλλιώς

THE NEWSROOM

8 Ιανουαρίου 2024

Ο παραδοσιακά αλλοπρόσαλλος Άρης πήγε να παίξει το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μετά από μια απίθανη ήττα στην Τρίπολη. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ καβάλα στο άλογο μοίραζε τεσσαροπεντάρες όπου κι αν έπαιζε, είχε πατήσει κορυφή και είχε αποκτήσει την πίστη ότι μπορεί να το σηκώσει. Όταν όμως μιλάμε για ντέρμπι και ειδικά για τοπικό ντέρμπι όλα αυτά πάνε περίπατο. Ο Άρης μπήκε στο ματς με μια νοοτροπία «λοιπόν εδώ δεν παίζουμε» και ο ΠΑΟΚ με «διπλό ημίχρονο, διπλό τελικό».

Όπως και στο ματς με τον Παναθηναϊκό, έτσι και τώρα, οι «Κίτρινοι» ήταν σοβαροί, νοικοκυρεμένοι και έτοιμοι για κηδεία. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο διαφήμιση για την Superleague 2, o Άρης βρήκε δύο γκολ νωρίς στο δεύτερο και παρόλο το 2-1 του Μπάμπα, κράτησε τη νίκη μέχρι το τέλος. Μια νίκη που σίγουρα του δίνει ψυχολογία και που κυρίως έριξε τον -όχι και τόσο- αγαπητό συμπολίτη από την κορυφή.