Ολοκληρώθηκε και φέτος η σεμνή τελετή των Χρυσών Σφαιρών, στην οποία μαζεύεται κάθε χρόνο το Hollywood για να τιμήσει τους καλύτερους και τις καλύτερες στον κινηματογράφο και την τηλεόραση, αλλά κυρίως να προετοιμαστεί για τα Όσκαρ της χρονιάς, προεόρτιο (και εκδοχή από τα Lidl) των οποίων θα έλεγε κάποιος κακοπροαίρετος ότι αποτελούν τα Golden Globes.
Αν ρίξει κανείς μια γρήγορη ματιά στα βραβεία, τότε συνειδητοποιεί ότι το 2023 κυριάρχησαν εν πολλοίς αφενός το The Fabelmans του Steven Spielberg κι αφετέρου το The Banshees of Inisherin του Martin McDonagh. Από μεγάλα βραβεία, το πρώτο τσίμπησε Best motion picture – drama και Best director – motion picture, ενώ το δεύτερο Best motion picture – musical or comedy και Best screenplay – motion picture, αλλά και ένα βραβείο καλύτερης ανδρικής ερμηνείας για τον Colin Farrell.
Στα τηλεοπτικά βραβεία έπαιξαν μπάλα το House of the Dragon και το Abbott Elementary στις κατηγορίες Best television series – drama και Best television series – musical or comedy αντίστοιχα, ενώ αυτό στο οποίο αξίζει σίγουρα να εστιάσουμε είναι το σνομπάρισμα της τελευταίας σεζόν του Better Call Saul στην κατηγορία του καλύτερου τηλεοπτικού δράματος και του Bob Odenkirk στην καλύτερη τηλεοπτικη ερμηνεία. Για τους λάτρεις της στατιστικής, ήταν η 5η φορά που σνομπάρεται ο Odenkirk για το συγκεκριμένο βραβείο.
Δείτε παρακάτω αναλυτικά όλα τα βραβεία της βραδιάς:
Best film – drama
Avatar: The Way of Water
Elvis
The Fabelmans – WINNER
Tár
Top Gun: MaverickBest film – musical or comedy
Babylon
The Banshees of Inisherin – WINNER
Everything Everywhere All at Once
Glass Onion: A Knives Out Mystery
Triangle of SadnessBest TV series – drama
Better Call Saul
The Crown
House of the Dragon – WINNER
Ozark
SeveranceBest TV series – musical or comedy
Abbott Elementary – WINNER
The Bear
Hacks
Only Murders in the Building
WednesdayBest limited series, anthology series or TV movie
Black Bird
Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Pam and Tommy
The Dropout
The White Lotus: Sicily – WINNERBest actor in a TV series – drama
Jeff Bridges, The Old Man
Kevin Costner, Yellowstone – WINNER
Diego Luna, Andor
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Adam Scott, SeveranceBest actor in a limited series or TV movie
Taron Egerton, Black Bird
Colin Firth, The Staircase
Andrew Garfield, Under the Banner of Heaven
Evan Peters, Monster: The Jeffrey Dahmer Story – WINNER
Sebastian Stan, Pam and TommyBest actress in a limited series or TV movie
Jessica Chastain, George and Tammy
Julia Garner, Inventing Anna
Lily James, Pam and Tommy
Julia Roberts, Gaslit
Amanda Seyfried, The Dropout – WINNERBest supporting actress in a limited series or TV movie
Jennifer Coolidge, The White Lotus – WINNER
Claire Danes, Fleishman Is in Trouble
Daisy Edgar-Jones, Under the Banner of Heaven
Niecy Nash-Betts, Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Aubrey Plaza, The White LotusBest supporting actor in a limited series or TV movie
F Murray Abraham, The White Lotus
Domhnall Gleeson, The Patient
Paul Walter Hauser, Black Bird – WINNER
Richard Jenkins, Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Seth Rogen, Pam and TommyBest screenplay
Todd Field, Tár
Tony Kushner & Steven Spielberg, The Fabelmans
Daniel Kwan, Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin – WINNER
Sarah Polley, Women TalkingBest director
James Cameron, Avatar: The Way of Water
Daniel Kwan and Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once
Baz Luhrmann, Elvis
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin
Steven Spielberg, The Fabelmans – WINNERBest non-English language film
RRR (India)
All Quiet on the Western Front (Germany)
Argentina, 1985 (Argentina) – WINNER
Close (Belgium)
Decision to Leave (South Korea)Best actress – drama
Cate Blanchett, Tár – WINNER
Olivia Colman, Empire of Light
Viola Davis, The Woman King
Ana de Armas, Blonde
Michelle Williams, The FabelmansBest supporting actress in a TV series
Elizabeth Debicki, The Crown
Hannah Einbinder, Hacks
Julia Garner, Ozark – WINNER
Janelle James, Abbott Elementary
Sheryl Lee Ralph, Abbott ElementaryBest supporting actor
Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan, Everything Everywhere All at Once – WINNER
Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin
Brad Pitt, Babylon
Eddie Redmayne, The Good NurseBest supporting actress
Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever – WINNER
Kerry Condon, The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All at Once
Dolly De Leon, Triangle of Sadness
Carey Mulligan, She SaidBest supporting actor in a TV series
John Lithgow, The Old Man
Jonathan Pryce, The Crown
John Turturro, Severance
Tyler James Williams, Abbott Elementary – WINNER
Henry Winkler, BarryBest original score
Alexandre Desplat, Guillermo del Toro’s Pinocchio
Hildur Guðnadóttir, Women Talking
Justin Hurwitz, Babylon – WINNER
John Williams, The Fabelmans
Carter Burwell, The Banshees of InisherinBest original song
Carolina, Taylor Swift (Where the Crawdads Sing)
Ciao Papa, Guillermo del Toro & Roeban Katz (Guillermo del Toro’s Pinocchio)
Hold My Hand, Lady Gaga and Bloodpop (Top Gun: Maverick)
Lift Me Up, Tems, Ludwig Göransson, Rihanna and Ryan Coogler (Black Panther: Wakanda Forever)
Naatu Naatu, Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj (RRR) – WINNERBest actor in a TV series – musical or comedy
Donald Glover, Atlanta
Bill Hader, Barry
Steve Martin, Only Murders in the Building
Martin Short, Only Murders in the Building
Jeremy Allen White, The Bear – WINNERBest actress in a TV series – musical or comedy
Quinta Brunson, Abbott Elementary – WINNER
Kaley Cuoco, The Flight Attendant
Selena Gomez, Only Murders in the Building
Jenna Ortega, Wednesday
Jean Smart, HacksBest actor – musical or comedy
Diego Calva, Babylon
Daniel Craig, Glass Onion: A Knives Out Mystery
Adam Driver, White Noise
Colin Farrell, The Banshees of Inisherin – WINNER
Ralph Fiennes, The MenuBest actress – musical or comedy
Margot Robbie, Babylon
Anya Taylor-Joy, The Menu
Emma Thompson, Good Luck to You, Leo Grande
Lesley Manville, Mrs. Harris Goes to Paris
Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once – WINNERBest animated film
Guillermo del Toro’s Pinocchio – WINNER
Inu-Oh
Marcel the Shell With Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning RedBest actor – drama
Austin Butler, Elvis – WINNER
Brendan Fraser, The Whale
Hugh Jackman, The Son
Bill Nighy, Living
Jeremy Pope, The InspectionBest actress in a TV series – drama
Emma D’Arcy, House of the Dragon
Laura Linney, Ozark
Imelda Staunton, The Crown
Hilary Swank, Alaska Daily
Zendaya, Euphoria – WINNER