Oscars 2021: Nomadland και Netflix έκαναν κουμάντο στην πιο αμήχανη οσκαρική βραδιά ever

Άντε και του χρόνου (έξω από τα) σπίτια μας

THE NERDSTREAM

26 Απριλίου 2021

Ήταν μια παράξενη χρονιά το 2021. Για τον πλανήτη, για την ανθρωπότητα, για όλους μας. Και, φυσικά, για το σινεμά. Μ’ αυτήν την έννοια, τα 93α Όσκαρ που απονεμήθηκαν χτες το βράδυ ήταν εξαιρετικά σημαντικά, αφού βράβευαν τις καλύτερες ταινίες μιας χρονιάς όπου κινδύνευσε το ίδιο το σινεμά. Την ίδια ώρα, επίσης, ήταν αρκετά αδιάφορα, αφού οι περισσότερες ταινίες δεν δημιούργησαν κάποια ιδιαίτερη αίσθηση στους θεατές. Ήταν μια αμήχανη βραδιά, για να το πούμε κάπως έτσι.

Χοντρικά, τα μεγάλα φαβορί επιβεβαιώθηκαν. Δηλαδή μεγάλος νικητής της βραδιάς βγήκε το Nomadland της Chloe Zhao με βραβεία Καλύτερης Ταινίας, Καλύτερης Σκηνοθεσία και Α’ Γυναικείου Ρόλου για την Frances McDormand (τρίτο αντίστοιχο συνολικά για την υπερ-λατρεμένη ηθοποιό στην καριέρα της).

Αν υπήρχε κάποια έκπληξη στη βραδιά αυτή ήταν ουσιαστικά η μη-βράβευση του Chadwick Boseman με ένα μεταθανάτιο Όσκαρ, αφού το βραβείο πήγε εν τέλει στον Anthony Hopkins για την (φοβερή όντως) ερμηνεία του στο The Father, ο οποίος βέβαια δεν ήταν παρών ούτε καν με τηλεδιάσκεψη αλλά ευτυχώς όχι λόγω άνοιας όπως ο χαρακτήρας του.

Στην μάχη μεταξύ πλατφορμών και στούντιο νικητής αναδείχθηκε το Netflix με 6 Όσκαρ, ενώ η κατάταξη των ταινιών της βραδιάς βάσει κερδισμένων βραβείων είχε ως εξής: Nomadland (3), Sound of Metal (2), The Father (2), Ma Rainey’s Black Bottom (2), Mank (2), Soul (2). Δείτε παρακάτω αναλυτικά όλα τα Όσκαρ:

Best picture

  • Winner: Nomadland
  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Best actress

  • Winner: Frances McDormand – Nomadland
  • Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Andra Day – The United States vs Billie Holiday
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
  • Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best actor

  • Winner: Anthony Hopkins – The Father
  • Riz Ahmed – Sound of Metal
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Gary Oldman – Mank
  • Steven Yeun – Minari

Best supporting actress

  • Winner: Yuh-Jung Youn – Minari
  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
  • Glenn Close – Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman – The Father
  • Amanda Seyfried – Mank

Best supporting actor

  • Winner: Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
  • Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
  • Leslie Odom Jr – One Night in Miami
  • Paul Raci – Sound of Metal
  • Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

Best director

  • Winner: Nomadland – Chloe Zhao
  • Another Round – Thomas Vinterberg
  • Mank – David Fincher
  • Minari – Lee Isaac Chung
  • Promising Young Woman – Emerald Fennell
Presentational grey line

Best original screenplay

  • Winner: Promising Young Woman – Emerald Fennell
  • Judas and the Black Messiah – Will Berson, Shaka King, Will Berson, Kenny Lucas and Keith Lucas
  • Minari – Lee Isaac Chung
  • Sound of Metal – Darius Marder, Abraham Marder, Derek Cianfrance
  • The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin
Presentational grey line

Best adapted screenplay

  • Winner: The Father – Christopher Hampton, Florian Zeller
  • Borat Subsequent Moviefilm – Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman and Lee Kern
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • One Night in Miami – Kemp Powers
  • The White Tiger – Ramin Bahrani

Best animated feature

  • Winner: Soul
  • Onward
  • Over the Moon
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Wolfwalkers
Presentational grey line

Best documentary feature

  • Winner: My Octopus Teacher – Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster
  • Collective – Alexander Nanau and Bianca Oana
  • Crip Camp – Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
  • The Mole Agent – Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
  • Time – Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn
Presentational grey line

Best international feature

  • Winner: Another Round (Denmark)
  • Better Days (Hong Kong)
  • Collective (Romania)
  • The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
  • Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

Best original song

  • Winner: Fight For You – Judas and the Black Messiah (H.E.R., Dernst Emile II and Tiara Thomas)
  • Hear my Voice – The Trial of the Chicago 7 (Daniel Pemberton and Celeste Waite)
  • Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson)
  • Io Si (Seen) – The Life Ahead [La Vita Davanti a Se] (Diane Warren and Laura Pausini)
  • Speak Now – One Night in Miami… (Leslie Odom, Jr and Sam Ashworth)
Presentational grey line

Best original score

  • Winner: Soul – Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste
  • Da 5 Bloods – Terence Blanchard
  • Mank – Trent Reznor and Atticus Ross
  • Minari – Emile Mosseri
  • News of the World – James Newton Howard
Presentational grey line

Best cinematography

  • Winner: Mank – Erik Messerschmidt
  • Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt
  • News of the World – Dariusz Wolski
  • Nomadland – Joshua James Richards
  • The Trial of the Chicago 7 – Phedon Papamichael

Best visual effects

  • Winner: Tenet – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher
  • Love and Monsters – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox
  • The Midnight Sky – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
  • Mulan – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram
  • The One and Only Ivan – Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher
Presentational grey line

Best film editing

  • Winner: Sound of Metal – Mikkel EG Nielsen
  • The Father – Yorgos Lamprinos
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • Promising Young Woman – Frédéric Thoraval
  • The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best costume design

  • Winner: Ma Rainey’s Black Bottom – Ann Roth
  • Emma – Alexandra Byrne
  • Mank – Trish Summerville
  • Mulan – Bina Daigeler
  • Pinocchio – Massimo Cantini Parrini
Presentational grey line

Best sound

  • Winner: Sound of Metal – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh
  • Greyhound – Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman
  • Mank – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
  • News of the World – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
  • Soul – Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker

Best production design

  • Winner: Mank – Donald Graham Burt and Jan Pascale
  • The Father – Peter Francis and Cathy Featherstone
  • Ma Rainey’s Black Bottom – Mark Ricker, Karen O’Hara and Diana Stoughton
  • News of the World – David Crank and Elizabeth Keenan
  • Tenet – Nathan Crowley and Kathy Lucas
Presentational grey line

Best make-up and hairstyling

  • Winner: Ma Rainey’s Black Bottom – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson
  • Emma – Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze
  • Hillbilly Elegy – Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney
  • Mank – Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff
  • Pinocchio – Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti
Presentational grey line

Best live action short

  • Winner: Two Distant Strangers – Travon Free and Martin Desmond Roe
  • Feeling Through – Doug Roland and Susan Ruzenski
  • The Letter Room – Elvira Lind and Sofia Sondervan
  • The Present – Farah Nabulsi
  • White Eye – Tomer Shushan and Shira Hochman
Presentational grey line

Best animated short

  • Winner: If Anything Happens I Love You – Will McCormack and Michael Govier
  • Burrow – Madeline Sharafian and Michael Capbarat
  • Genius Loci – Adrien Mérigeau and Amaury Ovise
  • Opera – Erick Oh
  • Yes-People – Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson
Presentational grey line

Best documentary short

  • Winner: Colette – Anthony Giacchino and Alice Doyard
  • A Concerto is a Conversation – Ben Proudfoot and Kris Bowers
  • Do Not Split – Anders Hammer and Charlotte Cook
  • Hunger Ward – Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
  • A Love Song for Latasha – Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

Best of internet