BAFTAs 2021: Αυτοί είναι οι νικητές των βρετανικών Όσκαρ, με το Nomadland να συνεχίζει να θερίζει σε κάθε διοργάνωση

Το Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας είναι κλειδωμένο ακόμα και στα χειρότερα στοιχηματζίδικα

THE NERDSTREAM

12 Απριλίου 2021

Κατά κανόνα, η τελευταία μεγάλη κινηματογραφική διοργάνωση βραβείων πριν τα Όσκαρ είναι τα BAFTAs, δηλαδή τα βραβεία που απονέμει η Βρετανική Ακαδημία Κινηματογράφου κάθε Φεβρουάριο, υπό κανονικές συνθήκες, ώστε να προηγηθεί των αντίστοιχων της Αμερικάνικης.

Φέτος λοιπόν, σε μια awards season που είναι ούτως ή άλλως κουτσουρεμένη σε μορφή αλλά και σε περιεχόμενο, τα “βρετανικά Όσκαρ” πραγματοποιήθηκαν το σαββατοκύριακο που μας πέρασε στο Royal Albert Hall του Λονδίνου με όλους τους υποψήφιους να συμμετέχουν διαδικτυακά στην τελετή.

Κι εδώ φυσικά μεγάλος νικητής ήταν το Nomadland της Chloe Zhao, το οποίο πετσόκοψε τον ανταγωνισμό και κέρδισε τα βραβεία Καλύτερης Ταινίας, Σκηνοθεσίας, Α’ Γυναικείου Ρόλου και Φωτογραφίας. Κατά τ’ άλλα, κερδισμένα έφυγαν επίσης τόσο το Promising Young Woman όσο και το The Father.

Λίγο πριν τα Όσκαρ που έρχονται στις 25 Απριλίου λοιπόν, και τα οποία δυστυχώς αναμένονται αρκετά χλιαρά, τσεκάρετε παρακάτω αναλυτικά όλους τους νικητές των φετινών BAFTAs:

Best film

  • Winner: Nomadland
  • The Father
  • The Mauritanian
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7

Outstanding British film

  • Winner: Promising Young Woman
  • Calm With Horses
  • The Dig
  • The Father
  • His House
  • Limbo
  • The Mauritanian
  • Mogul Mowgli
  • Rocks
  • Saint Maud

Leading actress

  • Winner: Frances McDormand – Nomadland
  • Bukky Bakray – Rocks
  • Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
  • Wunmi Mosaku – His House
  • Alfre Woodard – Clemency

Leading actor

  • Winner: Sir Anthony Hopkins – The Father
  • Riz Ahmed – Sound of Metal
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Adarsh Gourav – The White Tiger
  • Mads Mikkelsen – Another Round
  • Tahar Rahim – The Mauritanian

Supporting actress

  • Winner: Yuh-Jung Youn – Minari
  • Niamh Algar – Calm With Horses
  • Kosar Ali – Rocks
  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
  • Dominique Fishback – Judas and the Black Messiah
  • Ashley Madekwe – County Lines

Supporting actor

  • Winner: Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
  • Barry Keoghan – Calm With Horses
  • Alan Kim – Minari
  • Leslie Odom Jr – One Night In Miami…
  • Clarke Peters – Da 5 Bloods
  • Paul Raci – Sound of Metal

Director

  • Winner: Nomadland – Chloé Zhao
  • Another Round – Thomas Vinterberg
  • Babyteeth – Shannon Murphy
  • Minari – Lee Isaac Chung
  • Quo Vadis, Aida? – Jasmila Žbanić
  • Rocks – Sarah Gavron

EE Rising Star Award (voted for by the public)

  • Winner: Bukky Bakray
  • Kingsley Ben-Adir
  • Morfydd Clark
  • Ṣọpẹ́ Dìrísù
  • Conrad Khan

Outstanding debut by a British writer, director or producer

  • Winner: His House – Remi Weekes (writer/director)
  • Limbo – Ben Sharrock (writer/director), Irune Gurtubai (producer)
  • Moffie – Jack Sidey (writer/producer)
  • Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson (writers)
  • Saint Maud – Rose Glass (writer/director), Oliver Kassman (producer)

Film not in the English language

  • Winner: Another Round
  • Dear Comrades!
  • Les Misérables
  • Minari
  • Quo Vadis, Aida?

Documentary

  • Winner: My Octopus Teacher
  • Collective
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • The Dissident
  • The Social Dilemma

Animated film

  • Winner: Soul
  • Onward
  • Wolfwalkers

Original screenplay

  • Winner: Promising Young Woman – Emerald Fennell
  • Another Round – Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg
  • Mank – Jack Fincher
  • Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson
  • The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Adapted screenplay

  • Winner: The Father – Christopher Hampton, Florian Zeller
  • The Dig – Moira Buffini
  • The Mauritanian – Rory Haines, Sohrab Noshirvani, MB Traven
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • The White Tiger – Ramin Bahrani

Original score

  • Winner: Soul – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross
  • Mank – Trent Reznor, Atticus Ross
  • Minari – Emile Mosseri
  • News of the World – James Newton Howard
  • Promising Young Woman – Anthony Willis

Cinematography

  • Winner: Nomadland – Joshua James Richards
  • Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt
  • Mank – Erik Messerschmidt
  • The Mauritanian – Alwin H Küchler
  • News of the World – Dariusz Wolski

Costume design

  • Winner: Ma Rainey’s Black Bottom – Ann Roth
  • Ammonite – Michael O’Connor
  • The Dig – Alice Babidge
  • Emma – Alexandra Byrne
  • Mank – Trish Summerville

Editing

  • Winner: Sound of Metal – Mikkel EG Nielsen
  • The Father – Yorgos Lamprinos
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • Promising Young Woman – Frédéric Thoraval
  • The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Production design

  • Winner: Mank – Donald Graham Burt, Jan Pascale
  • The Dig – Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
  • The Father – Peter Francis, Cathy Featherstone
  • News of the World – David Crank, Elizabeth Keenan
  • Rebecca – Sarah Greenwood, Katie Spencer

Make-up and hair

  • Winner: Ma Rainey’s Black Bottom – Matiki Anoff, Larry M Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal
  • The Dig – Jenny Shircore
  • Hillbilly Elegy – Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle
  • Mank – Kimberley Spiteri, Gigi Williams
  • Pinocchio – Mark Coulier

Sound

  • Winner: Sound of Metal – Jamie Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortes, Michelle Couttolenc
  • Greyhound – nominees TBC
  • News of the World – Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney
  • Nomadland – Sergio Diaz, Zach Seivers, M Wolf Snyder
  • Soul – Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker

Special visual effects

  • Winner: Tenet – Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley
  • Greyhound – Pete Bebb, Nathan McGuinness, Sebastian von Overheidt
  • The Midnight Sky – Matt Kasmir, Chris Lawrence, David Watkins
  • Mulan – Sean Faden, Steve Ingram, Anders Langlands, Seth Maury
  • The One and Only Ivan – Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher

Casting

  • Winner: Rocks – Lucy Pardee
  • Calm With Horses – Shaheen Baig
  • Judas and the Black Messiah – Alexa L Fogel
  • Minari – Julia Kim
  • Promising Young Woman – Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu

British short film

  • Winner: The Present
  • Eyelash
  • Lizard
  • Lucky Break
  • Miss Curvy

British short animation

  • Winner: The Owl and the Pussycat
  • The Fire Next Time
  • The Song of A Lost Boy

Outstanding British contribution to cinema

  • Noel Clarke

Bafta Fellowship

  • Ang Lee

Best of internet