Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος η χρονιά για το αμερικάνικο (και όχι μόνο) σινεμά ξεκινάει από το χιονισμένο Sundance, δηλαδή το φεστιβάλ που εδώ και δεκαετίες αποτελεί το κατεξοχήν φεστιβάλ-ορόσημο για τον ανεξάρτητο κινηματογράφο (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό πλέον). Σε κάθε περίπτωση, μιλάμε για την πρώτη φουρνιά ψηστικών ταινιών που μας επιφυλάσσει κάθε χρονιά.
Φέτος λοιπόν, επειδή πανδημία αφού, το Sundance συνδύασε τις physical προβολές μαζί με μια ψηφιακή φεστιβαλική πλατφόρμα, ολοκληρώνοντας χτες, 3 Φεβρουαρίου, το πρόγραμμά του με την απονομή των βραβείων. Φέτος μεγάλος νικητής αναδείχτηκε το CODA της Sian Heder, η ιστορία μιας 17χρονης που αποτελεί το μόνο μέλος μιας οικογένειας κωφών ψαράδων που έχει την ακοή της.
Η ταινία κέρδισε μεγάλο βραβείο στο αμερικάνικο διαγωνιστικό, αλλά και το βραβείο κοινού, σκηνοθεσίας, το Waldo Salt Screenwriting Award για το καλύτερο σενάριο αλλά κι ένα βραβείο για τις ερμηνείες ολόκληρου του καστ του, ενώ τα δικαιώματα διανομής του αγοράστηκαν ήδη από την Apple. Με άλλα λόγια, αναμένεται να ακουστεί φουλ μέσα στο υπόλοιπο του 2021.
Δείτε παρακάτω αναλυτικά όλα τα βραβεία της φετινής διοργάνωσης και αρχίστε να βάζετε ταινίες στην watchlist σας:
U.S. Grand Jury Prize: Dramatic
CODA
Audience Award: U.S. Dramatic
CODA
Directing Award: U.S. Dramatic
Siân Heder, CODA
Waldo Salt Screenwriting Award: U.S. Dramatic
Ari Katcher and Ryan Welch, On the Count of Three
U.S. Dramatic Special Jury Award for Best Actor
Clifton Collins Jr., Jockey
U.S. Dramatic Special Jury Award for Best Ensemble
The cast of CODA (Emilia Jones, Eugenio Derbez, Troy Kotsur, Ferdia Walsh-Peelo, Daniel Durant, and Marlee Matlin)
U.S. Grand Jury Prize: Documentary
Summer Of Soul (… Or, When the Revolution Could Not Be Televised)
Audience Award: U.S. Documentary
Summer Of Soul (… Or, When the Revolution Could Not Be Televised)
Directing Award: U.S. Documentary
Natalia Almada, Users
Jonathan Oppenheim Editing Award: U.S. Documentary
Kristina Motwani and Rebecca Adorno, Homeroom
U.S. Documentary Special Jury Award for Emerging Filmmaker
Parker Hill, Isabel Bethencourt, Cusp
U.S. Documentary Special Jury Award for Nonfiction Experimentation
Theo Anthony, All Light, Everywhere
World Cinema Grand Jury Prize: Dramatic
Hive
Audience Award: World Cinema Dramatic
Hive
Directing Award: World Cinema Dramatic
Blerta Basholli, Hive
World Cinema Dramatic Special Jury Award for Acting
Jesmark Scicluna, Luzzu
World Cinema Dramatic Special Jury Award for Creative Vision
Baz Poonpiriya, One for the Road
World Cinema Grand Jury Prize: Documentary
Flee
Audience Award: World Cinema Documentary
Writing With Fire
Directing Award: World Cinema Documentary
Hogir Hirori, Sabaya
World Cinema Documentary Special Jury Award for Vérité Filmmaking
Camilla Nielsson, President
World Cinema Documentary Special Jury Award for Impact for Change
Rintu Thomas, Sushmit Ghosh, Writing With Fire
NEXT Audience Award
Marion Hill, My Belle, My Beauty
NEXT Innovator Award
Dash Shaw (director), Jane Samborski (animation director), Cryptozoo
Alfred P. Sloan Feature Film Prize
Alexis Gambis, Son of Monarchs
Sundance Institute/Amazon Studios Producers Award for Narrative Features
Natalie Qasabian, Run
Sundance Institute/Amazon Studios Producers Award for Documentary Features
Nicole Salazar, Philly D.A.
Sundance Institute NHK Award
Meryam Joobeur, Motherhood
Sundance Institute/Adobe Mentorship Award for Editing Nonfiction
Juli Vizza
Sundance Institute/Adobe Mentorship Award for Editing Fiction
Terilyn Shropshire