Σέντρα βγήκε ο Λουτσέσκου με κερκίδα και Καρυπίδη, εφευρετικός στο πως να χάνει ντέρμπι παραμένει ο Άρης

Νεύρα, πολλά νεύρα

THE NEWSROOM

20 Μαρτίου 2023

Εκτός από το ΑΕΚ-Παναθηναϊκός, η χθεσινή πρεμιέρα περιείχε ακόμη ένα ντέρμπι το οποίο προηγήθηκε χρονικά. Άρης και ΠΑΟΚ είχαν ραντεβού στο Κλεάνθης Βικελίδης για το κλάσικο της Θεσσαλονίκης. Ένα ντέρμπι που παραδοσιακά έχει νεύρα και ευτράπελα, επιβεβαίωσε τη φήμη του. Με την ατμόσφαιρα τεταμένη και τους γηπεδούχους να έχουν παράπονα από τη διαιτησία, η κερκίδα έβραζε και το ματς είχε διακοπεί. Κάπου εκεί ο Ραζβάν Λουτσέσκου αποφάσισε να απαντήσει στις προκλήσεις της κερκίδας με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Η στάση του Ρουμάνου εξόργισε τον Καρυπίδη που κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο και τον φιλοδώρησε με ένα μεγαλοπρεπέστατο F word.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, ο Άρης κατάφερε να χάσει ένα ματς όπου στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να κερδίσει μέχρι και 3-0. Με ένα γκολ, άλλο ένα ακυρωμένο και δύο δοκάρια, οι «Κίτρινοι» έδειχναν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να φάει δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά και να χάσει ένα ντέρμπι που του πληγώνει το γόητρο. Όσο για τον ΠΑΟΚ, πήρε ένα διπλό-χρυσάφι που του επέτρεψε να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή και τη δεύτερη θέση και να δείξει ότι είναι ένας κανονικότατος διεκδικητής του πρωταθλήματος.