Ισόπαλο, μισό, ΥΠΕΡΟΧΟ και με MVP γιατρό το πιο αιώνιο ντέρμπι στην ιστορία των αιώνιων ντέρμπι

Masterpiece

THE NEWSROOM

23 Οκτωβρίου 2023

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός. Ένα ντέρμπι, πολλές ιστορίες. Το κορυφαίο παιχνίδι του ελληνικού ποδοσφαίρου επιβεβαίωσε τη φήμη του χαρίζοντας μας ένα μαγικό ντέρμπι χθες στο Καραϊσκάκη. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο για να παίξουν ένα παιχνίδι που θα διαμόρφωνε πολλά στην κορυφή και για ένα ημίχρονο το έκαναν. Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά καλό με έναν εντυπωσιακό Παναθηναϊκό που κυριάρχησε αλλά και με τον Ολυμπιακό να έχει τις στιγμές του. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με οργισμένους ερυθρόλευκους και Καμαρά να κάνει γρήγορα το 1-1 και κάπου εκεί όλοι είπαμε: ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΜΑΤΣΑΤΑ. Ας προσέχαμε. Κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών του γκολ ισοφάρισης, μια κροτίδα έπεσε εκεί που οι παίκτες έκαναν προθέρμανση.

Ο Χουανκάρ ξάπλωσε στο χόρτο και ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ. Μετά από κοντά δύο ώρες αναμονής, στις 23:00 το παιχνίδι διεκόπη οριστικά. Προφανώς τα πράγματα δεν ήταν τόσο απλά. Μεσολάβησε ένα μαγικό και άκρως ελληνικό χάος. Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπαινόβγαιναν στα αποδυτήρια, ο Χουανκάρ ήταν τραυματίας ημίχρονο, υγιής τελικό, ο γιατρός του αγώνα έγινε το πρόσωπο για το οποίο μιλάει όλη η χώρα και οι δύο ομάδες προχώρησαν σε ρεσιτάλ ανακοινώσεων σχετικά με το ποιανού φίλος είναι περισσότερο ο γιατρός. Ο Γιόβετιτς με τον Αλεξανδρόπουλο και τον Πασχαλάκη προσπάθησαν να κρατήσουν το κοινό στη θέση του εκτελώντας πέναλτι ο ένας στον άλλο, όμως σταδιακά το γήπεδο άδειασε και το τρίτο ημίχρονο θα παιχτεί εκεί που μας αρέσει να παίζεται. Στα δικαστήρια.