Δεν ήξερε τι έκανε ο Τσούμπερ στην Opap Arena, καθάρισε τη μπουγάδα με δύο τεμάχια και μέθυσε τη Νέα Φιλαδέλφεια

Αστεράκι ο Ελβετός

THE NEWSROOM

10 Απριλίου 2023

H AEK ήθελε οπωσδήποτε νίκη απέναντι στον Άρη για να εκμεταλλευτεί το ότι Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έπαιζαν μεταξύ τους και αναγκαστικά κάποιος θα είχε απώλειες. Οι συνθήκες ήταν αρκετά ευνοϊκές για την ένωση. Έπαιζε εντός, απέναντι σε έναν αντίπαλο που θεωρητικά τον έχει και το ματς της ήταν νωρίς οπότε με νίκη αύξανε την πίεση στους αιώνιους. Παρόλα αυτά το απόγευμα μόνο εύκολο δεν ήταν για την ΑΕΚ. Σε συνέχεια των καλών εκτός έδρας εμφανίσεών του, ο Άρης έπαιξε στα ίσα. Παρότι έμεινε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα γκολ που αν έμπαινε σε πρώτο χρόνο (στο σουτ του Πάλμα δηλαδή) μάλλον θα ήταν το κορυφαίο της χρονιάς.

Στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα, παραλίγο να προηγηθεί αλλά το δεύτερο γκολ του ακυρώθηκε για μισή τρίχα. Το ματς είχε εικόνα πραγματικού ντέρμπι, με τον Κουέστα να παθαίνει Κουρτουά και να βγάζει τρία άβγαλτα και την ΑΕΚ να μη βρίσκει το γκολ που είχε τεράστια ανάγκη. Όλα αυτά μέχρι να αναλάβει ο Τσούμπερ. Με το που μπήκε, ο Ελβετός έδειξε έτοιμος να κουβαλήσει. Αφού προειδοποίησε με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία, κέρασε ένα αδιανόητο παστέλι για το 2-1 με σουτ κομήτη στα όρια της μεγάλης περιοχής. Στις καθυστερήσεις σφράγισε το τρίποντο με ένα ακόμη γκολ και έδωσε ρεαλιστικές διαστάσεις στον «δεν σας βλέπω» πανηγυρισμό του. Μετά το τέλος του αγώνα, η κερκίδα ούρλιαζε το όνομά του, η Νέα Φιλαδέλφεια έμοιαζε ξανά με μεθυσμένη πολιτεία και η ΑΕΚ παρέμεινε στην κορυφή.