Quantcast

Με φόρο τιμής στο γίγαντα Ντιοπ πήρε το αθηναϊκό ντέρμπι η ΑΕΚ και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα

Ένα καπνογόνο, μια κροτίδα, δύο νίκες για την Ένωση

THE NEWSROOM

9 Ιανουαρίου 2023

Ήταν 27 Νοέμβρη του 2010 όταν η ΑΕΚ κέρδιζε τον Ολυμπιακό με το buzzer beater του Ίσμαελ Μπλάνκο στο 90. Μπορεί ο Αργεντίνος να έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο μεγάλος πρωταγωνιστής εκείνου του γκολ ήταν ο Πάπα Μπούμπα Ντιοπ. Ο Σενεγαλέζος εκτός από τον προσωπικό του αντίπαλο χρειάστηκε να περάσει και ένα καπνογόνο πριν δώσει πάρε βάλε γκολ στο Μπλάνκο. Σχεδόν δεκατρία χρόνια μετά η ΑΕΚ πήρε ακόμη μια νίκη σε ντέρμπι. Αυτή τη φορά αντίπαλος ήταν ο Παναθηναϊκός και πρωταγωνιστής ο Πινέδα μαζί με μια κροτίδα. Στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης μια κροτίδα σκάει πίσω από το τέρμα του Μπρινιόλι, ο Ιταλός πέφτει στο έδαφος και ο διαιτητής διακόπτει το ματς. Στην επαναφορά της ΑΕΚ η άμυνα του Παναθηναϊκού κοιμάται όρθια, ο Μπρινιόλι πνίγει το σουτ του Πινέδα, 1-0 και αντίο.

Με αυτή τη νίκη η Ένωση έκανε ώπα το πρωτάθλημα, καθώς εκτός από το ότι μείωσε ξανά τη διαφορά στους 4 πόντους, επέτρεψε σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό να πλησιάσουν στο -7. Η φετινή Superleague μπορεί να μην ξεχειλίζει από ποιότητα, όμως φαίνεται ότι θα είναι η πρώτη φορά που θα δούμε playoffs που δεν θα είναι σούπα. Όλα δείχνουν ότι οι τέσσερις ομάδες θα τερματίσουν κοντά και θα γίνει σφαγή στα μεταξύ τους ντέρμπι στο φινάλε. Αυτό δίνει τεράστιο ενδιαφέρον και γεμίζει τα γήπεδα ενός πρωταθλήματος που έχει τεράστια ανάγκη να βρει αλλά και να δώσει λίγο οξυγόνο. Στο χθεσινό ντέρμπι της OPAP Arena μπορεί να μην είδαμε ευκαιρίες με το τσουβάλι, είδαμε όμως ένα ματς ανάμεσα σε δύο μεγάλες ομάδες που δίκαια βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις. Η ΑΕΚ το πήρε στις λεπτομέρειες και μακάρι να δούμε περισσότερα ντέρμπι με ανάλογη ένταση και το ίδιο βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Αν πάντως πρέπει να συγκρίνουμε τα δύο σκηνικά, θα πάμε σίγουρα με το Ντιοπ-καπνογόνο.