Quantcast

Παίκτης της Σπάρτα Πράγας επιτέθηκε φραστικά σε γυναίκα βοηθό διαιτητή και η ομάδα του τον τιμώρησε υπέροχα

Αν και οπαδός της Σλάβια Πράγας, σε τέτοια θέματα δεν χωράνε οπαδικά

THE NEWSROOM

4 Οκτωβρίου 2016

koubek-sparta

Έντονες αντιδράσεις έχουν προκαλέσει οι σεξιστικές δηλώσεις διεθνή Τσέχου τερματοφύλακα, μετά από αγώνα του πρωταθλήματος της πρώτης κατηγορίας.

Ο Τόμας Κούμπεκ δεν αποδέχθηκε μία λανθασμένη απόφαση της βοηθού Λουτσίε Ρατάγιοβα στην εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 της Σπάρτα Πράγας με την Μπρνο. Το γκολ της ισοφάρισης των γηπεδούχων ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον σκόρερ Αλόις Χίτσκα να βρίσκεται πολλά μέτρα οφσάιντ.

Μετά από το τέλος του αγώνα, ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων υποστήριξε ότι “οι γυναίκες ανήκουν στην κουζίνα” και ότι “οι γυναίκες δεν πρέπει να διευθύνουν αγώνες ποδοσφαίρου ανδρών”.

vacha-

Η διοίκηση της Σπάρτα Πράγας, πάντως, δεν κάθισε με σταυρωμένα χέρια και επέβαλλε στον Κούμπεκ αλλά και στον συμπαίκτη του, Λούκας Βάχα, που επιτέθηκε με σεξιστικά σχόλιο στο twitter  στη βοηθό διαιτητή να προπονούνται με την γυναικεία ομάδα ως τιμωρία.