Quantcast

Τα 5 καλύτερα γκολ που έχει δεχτεί ο Ολυμπιακός από Σκανδιναβικές ομάδες στο Τσάμπιονς Λιγκ

Ο παλιός καλός Θρύλος που όλοι αγαπήσαμε στην Ευρώπη εμφανίστηκε σήμερα

Ελευθέριος Γώγος

2 Οκτωβρίου 2014

Ρόζενμποργκ- Ολυμπιακός 1-1 (2005)

1-1

Σκόρερ του 1-1: Γιόνσεν

Και εκεί που νόμιζες ότι ο Ολυμπιακός θα έπαιρνε την πρώτη του νίκη μετά από 4 συνεχόμενες ήττες (από Ρεάλ, Λυών και Ρόζενμποργκ) τσαφ κερδίζει ένα πέναλτι η Ρόζενμποργκ και λες ούτε τώρα νίκη ο γαύρος. Και όμως ο Νικοπολίδης το αποκρούει! Έλα μου ντε όμως που μετά από 2 λεπτά φάγανε γκολ και δεν τα κατάφεραν ούτε τότε να κάνουν εκτός έδρα νίκη.

Highlight: H φάτσα του Νικοπολίδη μόλις αποκρούει το γκολ. Που να ήξερε!

Μάλμε – Ολυμπιακός 2-0 (2014)

Σκόρερ του 1-0: Ρόσενμπεργκ

Μέτα τη νίκη επί της Ατλέτικο, o Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τους Ξυλοκόπους της Μάλμε. Εύκολο παιχνίδι πίστευαν όλοι, αλλά ο Ολυμπιακός είπε να θυμηθεί τις εμφανίσεις που κάνει στο Τσάμπιονς Λιγκ με τις Σκανδιναβικές Ομάδες και να χάσει με κατεβασμένα τα χέρια

Highlight: Tα status της σελίδας Σύνδεσμος Φιλάθλων Γιουβέντους, Ατλέτικο Μαδρίτης και Μάλμε Ελλάδος

Ρόζενμποργκ- Ολυμπιακός 5-1 (1997)

3-0

Σκόρερ του 3-0: Στραντλ

Το πρώτο εκτός έδρας ματς του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ πριν 17 χρόνια. Καλά πήγε

Highlight: Μια οπτασία ήταν ο Τοχούρογλου

Μόλντε – Ολυμπιακός 3-2 (1999)

3-2

Σκόρερ του 3-2: Λουντ

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2-0 με τα γκολ του Μαυρογενίδη και Ζάχοβιτς, αλλά με Αμπονσά στην άμυνα δεν πας πουθενά. Οι Νορβηγοί κάναν πάρτυ στο Β’ ημίχρονο και φτάσαν σχετικά εύκολα στην ανατροπή.

Highlight Μα φυσικά η περιγραφή του Σπυρόπουλου

Ολυμπιακός – Ρόζενμποργκ 1-3

1-2 anatolakis

Σκόρερ του 1-2: Μαυρογενίδης

Ίσως το καλύτερο αυτογκόλ στα χρονικά της διοργάνωσης. Η μπάλα κόντραρε στον Κωστούλα και πήρε ύψος, ο Νικοπολίδης βγήκε να τη μαζέψει και για αυτό ο Ανατολάκης έσκυψε, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, ο οποίος στη συνέχεια την κυνήγησε και πάνω στη γραμμή προσπάθησε να τη διώξει.Αυτή βρήκε στον Μαυρογενίδη και κατέληξε στα δίχτυα. Απλά υπέροχο

Highligt: Πέρα από αυτό το θεσπέσιο αυτογκόλ, η εκπομπή του Τάκη Τσουκαλά εκείνο το βράδυ ήταν ιστορική